Omvisning på Slottet med guide
Kom med som gæst indenfor på Slottet og få del i stedets historie kort fortalt.
Omvisning på Slottet med guide
Skal du med indenfor på Slottet? Sæsonen igennem – fra april til oktober – vil der være mulighed for at booke billet til en Standard-tur på Slottet kl. 11, 12:30 og 14. Denne tur foregår kun i stueetagen. Alle ture er med guide og varer 1 time.
1-2 weekender hver måned sæsonen vil der sæsonen igennem være en tema-tur – alle på dansk: “Porcelænsruten” på Slottet inkl. Tea & Cakes og “Behind the Scenes” på Slottet inkl. Tea & Cakes i Paradehuset (derfor særpris).
Begge på dansk. Næste tematur: Den 19. og 3. maj, begge kl. 14.
Kun på Porcelænsruten kommer man tæt på vores unikke samling og de smukke sale på 1. sal. NB: Begrænset med pladser på tema-turene (16 personer). På standard-turene i stueetagen er der et max på 25 personer.
Herefter kan du gå på opdagelse i det skønne Orangeri, som er forpagtet ud til Stig og Greg, eller gå på opdagelse i Parken (er inkluderet i billetten).
VIGTIG INFORMATION: Mødested er indenfor i Parken ved Peder Oxe-Hallen, kaldet Ridehuset – til højre for døren ved bænkene udenfor – hvor guiden vil møde jer ca. 10 min. før. Det er gæstens eget ansvar at komme til tiden.
Billet til en omvisning med guide købes i Billethuset på dagen. Velkommen indenfor på Gisselfeld.
Praktisk:
Sted:
Gisselfeld Kloster
Adresse:
Gisselfeldvej 5, 4690 Haslev
Praktisk info:
Vi tager ledsagerkort (ledsager kommer gratis ind).






